Miesięczne archiwum: Marzec 2010

Zmiana MAC adresu karty sieciowej

MAC adres czyli uniklany identyfikator sprzętowy karty sieciowej o długości 48 bitów. Przedstawiany jest on w zapisie heksadecymalnym, przykład: AB:12:34:45:1A:2B.

Czytaj więcej »

Funkcja sprawdzająca poprawność NIP w PHP

NIP czyli Numer Identyfikacji Podatkowej, w Polsce każdy podatnik posiada taki właśnie numer. W wielu serwisach, przy rejestracji wymagane pole to właśnie taki numer, potrzebny on jest przeważnie w celu wystawienia faktury.

Czytaj więcej »

Operacje na datach w PHP

Operacje na datach w skryptach PHP najlepiej, naszybciej i najbezpieczniej wykonywać już po stronie MySQL’a, jednak jeżeli nie jest to możliwe, do pomocy przychodzą nam wbudowane w język PHP funkcje, które ułatwią nam te operacje: strtotime()date().

Czytaj więcej »

Jak przekierować stronę bez www na www

Adresy stron internetowych zazwyczaj zaczynają sie od liter www np.: www.siec.com.pl, jednak tak naprawdę jest to subdomena domeny siec.com.pl czyli taka sama subdomena jak test.siec.com.pl.

Czytaj więcej »

rsh, rlogin, rexec – konfiguracja

rsh – czyli remote shell, zdalny dostęp do powłoki shell, czyli krótko mówiąc zdalne wykonywanie poleceń, rsh używa portu 514, rlogin – umożliwia logowanie na zdalnym komputerze – niezalecany, gdyż hasło przesyłane jest otwartym tekstem. Poniżej prosty przykład konfiguracji rsh:

Czytaj więcej »

Typy danych w MySQL

W MySQL’u czyli najpopularniejszej bazie danych używanych w tworzeniu stron internetowych, rozróżniamy trzy podstawowe typy danych i bardzo dużo różnych podtypów.

Czytaj więcej »